Badanie sprawy spadkowej

Podział majątku po zmarłej osobie może trwać długo i z wieloma komplikacjami. Jeśli zmarły pozostawił po sobie testament lub rodzina jest zgodna co do podziału majątku, można załatwić sprawę spadkową u notariusza w jeden dzień. Jednak w przypadku, gdy nie jest do końca jasne, kto i w jakiej wysokości powinien otrzymać spadek, wówczas przystępuje się do badania sprawy spadkowej.

Badanie sprawy spadkowej polega na poszukiwaniu spadkobierców i wykazanie ich prawa do spadku po zmarłym. Często poszukiwania te dotyczą spraw spadkowych za granicą.

W przypadku, gdy zmarły sporządził przed śmiercią testament, wówczas sprawa jest klarowna. Osoba, w której posiadaniu znajduje się testament, ma obowiązek złożyć go w sądzie dla spraw spadkowych, gdy tylko dowie się o śmierci spadkodawcy. Są dokonuje otwarcia i ogłoszenia testamentu, kiedy ma dowód śmierci spadkodawcy.

Jeśli jednak nie został sporządzony testament, wówczas ma miejsce dziedziczenie urzędowe. W myśl przepisów prawa spadkowego, które określa zasady dziedziczenia, majątek zostaje podzielony między członków rodziny zmarłego, w zależności od stopnia pokrewieństwa.

Problemy z rozdzieleniem spadku pojawiają się wówczas, gdy nie wiadomo gdzie przebywają spadkobiercy. Przyczyny mogą być różne: rodzinna kłótnia, emigracja itp. Czasem, w przypadku dziedziczenia ustawowego, po śmierci spadkodawcy okazuje się, że był on ostatnim przedstawicielem z danej gałęzi rodziny, a dodatkowo jego jedynymi żyjącymi spadkobiercami są bardzo dalecy krewni.

By wykazać ich więź ze spadkodawcą należy zbudować drzewo genealogiczne sięgające wstecz kilkadziesiąt, a nawet kilkaset lat. Poszukiwaniem spadkobierców zajmują się przede wszystkim kancelarie adwokackie. Ustalają one, w przypadku braku testamentu, kto jest najbliższym spadkobiercą i gdzie mieszka. Następnie udowadniają jego prawo do spadku według przepisów prawa spadkowego. Z ich usług mogą skorzystać także wszyscy ci, którzy przypuszczają, że może przysługiwać im spadek zagraniczny. Usługi takie zwykle są uzależnione od wysokości spadku i mogą wynosić od 20 – 50 % wartości spadku.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 15418 bytes written, possibly out of free disk space in /home/bmh/public_html/nrx.pl/wp-content/advanced-cache.php on line 1042

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'ZenCache: failed to write cache file for: `/badanie-sprawy-spadkowej/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/bmh/public_html/nrx.pl/wp-content/cache/zencache/cache`.' in /home/bmh/public_html/nrx.pl/wp-content/advanced-cache.php:1050 Stack trace: #0 [internal function]: zencache\advanced_cache->output_buffer_callback_handler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/bmh/public_html/nrx.pl/wp-includes/functions.php(3297): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/bmh/public_html/nrx.pl/wp-includes/plugin.php(503): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/bmh/public_html/nrx.pl/wp-includes/load.php(611): do_action('shutdown') #5 [internal function]: shutdown_action_hook() #6 {main} thrown in /home/bmh/public_html/nrx.pl/wp-content/advanced-cache.php on line 1050